Usługi druku 3D z metalu w technologii Binder Jetting

Technologia Binder Jetting przy użyciu drukarek 3D o dużym polu roboczym i wysokiej wydajności, pozwala zmienić postrzeganie druku 3D z metalu jako narzędzie do seryjnej produkcji części. Mamy szerokie możliwości, między innymi dwie drukarki ExOne X160 PRO (pole robocze 800x500x400 mm), które pozwalają używać technologii druku części metalowych nie tylko do prototypownia. Jesteśmy otwarci zarówno na mało jak i średnio seryjną produkcję, ale uważamy, iż druk 3D za pomocą technologii Binder Jetting sprawdzi się jako rozwiązanie dla produkcji dużej ilości elementów metalowych w krótkim czasie, bez jakiegokolwiek oprzyrządowania i kosztów początkowych.
Aby uzyskać informacje na temat usług druku, bądź wycenę konkretnego projetu, prosimy o kontakt:
- Jakub Majchrzak - j.majchrzak@colmex.pl tel. +48 605 897 647
- bezpośrednio przez stronę - http://www.printy.me
Wykorzystanie druku 3D z metalu do przemysłowej produkcji części staje się możliwe dzięki rozwojowi technologii Binder Jetting — pozwala ona wytwarzanie wielu elementów metalowych podczas realizacji jednego zadania drukarki. Wydruki charakteryzują się grubością warstwy 50 μm (możliwe do uzyskania wartości z zakresu 20-200 μm) i gęstością na poziomie 97-99%. Druk 3D części metalowych staje się alternatywą dla klasycznych metod wytwarzania elementów, może okazać się konkurencyjny dla obróbki CNC czy technologii formowania wtryskowego MIM (Metal Injection Molding). Procesowi frezowania, czy toczenia części metalowych towarzyszy produkcja odpadów, które przy skomplikowanych elementach mogą wpłynąć na koszt wytworzenia części. Podczas druku 3D technologią Binder Jetting wykorzystuje się dokładnie tyle materiału, ile jest wymaganego, co niewątpliwie jest przewagą nad procesami obróbki skrawaniem. Druk 3D nie wymaga tworzenia form i oprzyrządowania, jak w przypadku formowania wtryskowego MIM, części drukowane są wprost z pliku zawierającego geometrię, która ma zostać wytworzona. Proces druku 3D pozwala na dowolność kształtów, jakie mają mieć części, nie wymaga czasochłonnego tworzenia form i oprzyrządowania co przekłada się zarówno na redukcję kosztów, jak i czas realizacji zamówień.
Możliwości, jakie niosą za sobą technologie addytywne, mogą wymagać pewnych zmian w procesie projektowania elementów, ale umożliwiają skorzystania z wielu, niemożliwych do zastosowania w tradycyjnych metodach wytwarzania elementów metalowych zalet:
- tworzenie geometrii przy pomocy narzędzi do Generative Design
- korzystanie z zalet, jakie dają narzędzia Topology Optimization
- tworzenie Lattice Structure
- możliwości istotnego zmniejszania masy części
- konsolidacja części — zmniejszenie ilości wymaganych kroków, niezbędnych do wytworzenia części.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Może się okazać, że druk 3D elementów, które zostały zaprojektowane pod wytworzenie przy pomocy klasycznej obróbki CNC — toczenie czy frezowanie, bądź do produkcji przy pomocy formowania wtryskowego MIM, nie ma finansowego uzasadnienia. Dlatego pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniu klientów i możemy Was wspomóc na etapie projektowania czy optymalizacji geometrii, aby zastosować optymalne rozwiązanie dla technologii Binder Jetting. Korzystamy również z dostarczonego przez Desktop Metal oprogramowania Live Sinter™, które pozwala rozwiązywać problemy związane z kurczeniem się i zniekształcaniem części podczas spiekania. Oprogramowanie symuluje siły, jakim podlegają części podczas pobytu w piecu i automatycznie dostosowuje geometrię. Dzięki temu, mamy możliwość zaproponowania naszym Klientom części o lepszej jakości i tolerancjach wymiarowych.
Dysponujemy drukarkami ExOne 160 Pro, o polu roboczym 800x500x400 mm. Są to maszyny, które są gotowe na seryjną produkcję elementów, natomiast nie zamykamy się na druk mniejszej ilości części, czy pomoc przy prototypowaniu. Do przygotowania oferty na druk konkretnej geometrii niezbędny jest model 3D w formacie STL oraz podstawowe informacje, jak ilość sztuk, warunki, w jakich element będzie pracował i jego zastosowanie.
Materiały, które obecnie posiadamy w ofercie:
- Stal nierdzewna 316L (1.4404) - jest to austenityczna, niemagnetyczna stal nierdzewna, która zalicza się do jednego z najbardziej popularnych w stosowaniu gatunków. Wydruki z tego materiału cechują się właściwościami antykorozyjnymi i antyalergicznymi. Druk 3D ze stali 316L może znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy energetycznym, ale również w przemyśle spożywczym i chemicznym. Ze stali 316L wykonywane są min zegarki, narzędzia chirurgiczne, sztućce, elementy AGD, wyposażenia łodzi i wiele innych.
- Srebro 925 - wartościowa próba, zawierająca 92,5% czystego srebra. Cieszy się ogromną popularnością w branży jubilerskiej, nie uczula, pozwala tworzyć niepowtarzalne projekty. Oprócz biżuterii zastosowanie znajduje również w produkcji medali, kolekcjonerskich monet czy sztućców. Druk 3d ze srebra otwiera możliwości na nowatorski design, tworzenie niespotykanych kształtów, oraz łatwą personalizację produkowanych elementów.
- W najbliższej przyszłości planujemy umożliwić naszym klientom druk 3D ze stali nierdzewnej 17-4 PH i ze stali narzędziowej M2.
Gama dostępnych materiałów będzie systematycznie powiększana.
Jak projektować struktury wsparcia druku 3D?
Poprawnie zaprojektowanie struktur wsparcia wymaga sporego doświadczenia, a popełnione błędy odbijają się negatywnie na jakości otrzymywanych wydruków. Na szczęście technologia Binder Jetting nie posiada takich ograniczeń przez co daje więcej swobód w projektowaniu i produkcji. Dodatkowo nie skupiamy się na ich czasochłonnej eliminacji co ponownie wpływa na cenę oraz jakość oferowanych wydruków.
Dlaczego druk 3D w metalu?
Wytwarzanie przyrostowe, w przeciwieństwie do technik ubytkowych pozwalają na pełną dowolność w procesie produkcji przy jednoczesnej redukcji czasu dostawy jak i kosztów. Jest to przydatne szczególnie w produkcji bardzo skomplikowanych elementów oraz produkcji małoseryjnej gdzie koszt przygotowania produkcji jest bardzo kosztowny. Szybki rozwój oraz rosnące zainteresowanie technologią druku 3D sprawia, że firmy mogą szybciej ukończyć projekty w bardzo krótkim czasie. Zrealizowaliśmy wiele zamówień od części koncepcyjnych, dekoracyjnych, mechanicznych po elementy gniazd do wtryskiwania.
Zrealizowaliśmy wiele projektów przemysłowego druku 3D z metalu w całej Polsce zarówno dla firm produkcyjnych jak i jednostek badawczo-rozwojowych.